Browse By

Więzienie dla zwierząt

takimi słowami często można ująć polskie schroniska. Nasza ekipa wyruszyła aby zbadać jak rzeczywiście wygląda sprawa polskich placówek tego typu. Odwiedziliśmy jedno ze schronisk w Krakowie.

Pierwsze wrażenie nie było najlepsze. Ciasne klatki, smutne oczy zwierzaków, taki obraz dość mocno uderza w człowieka. Jednak, gdy się bliżej przyjrzeć, zwierzęta nie wyglądały na niedożywione lub przemarznięte. Weszliśmy do środka by odbyć rozmowę z opiekunami placówki.

Z rozmowy wynikło, że stan schroniska pozostawia wiele do życzenia, gdyż środki przeznaczane na tego typu cele są bardzo niskie. Właściciel wydał się osobą, która bardzo dba o podopiecznych. Mimo skromnych warunków, zwierzętom nie brakowało miłości.


W schronisku organizuje się nie tylko okresowe badania, ale także personel bawi się z porzuconymi psiakami. Wiele osób przynosi również dary w postaci karmy bądź zabawek. Zarówno pomoc licznych wolontariuszy jest nieoceniona dla personelu. Bez niej działanie placówki byłoby niemożliwe.

„ Sytuacja zwierzaków w schronisku często jest wynikiem czystej ludzkiej głupoty „ tłumaczył nam właściciel przytułku. Wiele rodzin kupuje psa dla dziecka, po czym porzuca go po wakacjach, lub gdy zdają sobie sprawę, że opieka nad nim nie jest prosta.


Wizyta w schronisku pozwoliła nam wyciągnąć jasne wnioski. Za ludzką nieodpowiedzialność muszą cierpieć zwierzęta. Na szczęście mimo marnych warunków w jakich muszą one przebywać, wciąż znajdują się ludzie, którym na nich zależy i którzy się nimi opiekują.

One thought on “Więzienie dla zwierząt”

  1. Jola Wesoła says:

    Serce się kraja kiedy się to czyta….

Comments are closed.