Browse By

Veroniki Guerin

Świat usyłszał o Veronice Guerin po głośnym filmie z Cate Blanchett z 2003 r. Reporterka stała się dla Irlandczyków symbolem konsekwentnie realizowanej misji dziennikarskiej.

Urodzona w 1958 r. w Dublinie, studiowała księgowość na Uniwersytecie Trinity, po studiach podjęła pracę w firmie ojca, po jego śmierci założyła agencję public relations od 1983, była sekretarką, osobistą asystentką oraz doradcą do spraw wizerunku politycznego. W 1990r. po raz kolejny zmieniła ścieżkę kariery i zaczęła pracować jako dziennikarka w Sunday Business Post Sunday Tribune. Od 1994 r. pracowała jako reporter śledczy dla Sunday Independent.

Reporterka trafiła na ślad gangu narkotykowego, zaczęła badać i naświetlać tę sprawę od 1994 r. Opublikowała serię artykułów na temat zorganizowanego handlu narkotykami oraz głównych postaci gangu. Pierwsze akty przemocy wobec niej miały miejsce już 1994 r. kiedy wystrzelono w jej kierunku dwa pociski. Nie poddała się jednak i przez dwa lata skrupulatnie badała całą sprawę, w efekcie doprowadziła do skazania głównego bossa narkotykowego.

Za swój upór i walkę o rzetelność dziennikarską została uhonorowana Międzynarodową Nagrodą Wolnej Prasy w grudniu 1995 r.

26 czerwca 1996 r. została zastrzelona przez członków gangu stojąc na światłach w jednym z najruchliwszych miejsc Dublina.

W 2000 r. została uczczona jej pamięć przez Międzynarodowy Instytut Prasowy umieszczając jej nazwisko 50 Bohaterów Wolności Prasy.