Browse By

Skanery 3D a tworzenie podróbek

 

Technologia druku 3D staje się coraz bardziej popularna. Większość osób słyszała już o drukarkach 3D, jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że istnieją również skanery 3D. Znajdziesz je między innymi tu w sklepie, który najczęściej polecają klienci. Jest to świetna technologia, która znacznie ułatwi życie. Jednak czy wpłynie na tworzenie podróbek?

 

Czy skanery 3D nie ułatwią tworzenie podróbek? - pytają specjaliści.

Czy skanery 3D nie ułatwią tworzenie podróbek?

Skanery 3D a ludzka natura

Zauważmy co dzieje się z oprogramowaniem, albo grami komputerowymi (na nich to lepiej widać). W sieci znajdziesz wiele pirackich kopii różnych aplikacji. Jeżeli chodzi o rzeczy fizyczne, to również są dostępne podróbki, jak ubrania firmy nike z odwróconym logo, albo telefony imitujące Iphone’a. Czy skanery 3D jeszcze bardziej nie ułatwią tworzenie podróbek?
Przecież wystarczy wykorzystać skaner 3D by zrobić kopię jakiejś zabawki i już można ją sobie wydrukować. Jeżeli była to zwykła plastikowa figurka, która nie ma żadnych mechanizmów, to różnica pomiędzy kopią a oryginałem może być praktycznie niewidzialna.
A w przyszłości zapewne skanery 3D i drukarki 3D umożliwią również drukowanie bardziej skomplikowanych urządzeń, w tym również różnych mechanizmów. Czy jest się czego bać? Czy skanery 3D zniszczą komercyjny świat?
Według mnie nie ma się czego obawiać. Oczywiście z pewnością będą próby tworzenia różnych podróbek, skanowania oryginalnych zabawek.

 

122960_720(21)
Jednak zauważmy, że branża gier ma się dobrze. Mimo, że znalezienie pirackiej wersji nie stanowi żadnego problemu to jednak gry cały czas się sprzedają. A o wiele łatwiej jest pobrać grę z internetu, niż wydrukować kopię jakiejś zabawki (co dopiero mówić o innych, bardziej skomplikowanych obiektach).

Jeżeli ktoś natomiast będzie próbował wykorzystać skanery 3D by masowo produkować podróbki, to wychwycenie takiego procesu będzie stosunkowo proste.
Dlatego też nie martwiłbym się tym, że tworzenie podróbek będzie problemem.