Browse By

Ryszard Kapuściński

Ryszard Kapuściński urodził się w 1932r., a zmarł w 2007r. Jest drugim po Stanisławie Lemie najczęściej tłumaczonym na obce języki polskim autorem.

Ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego i swoją karierę rozpoczął jako goniec w redakcji Sztandaru Młodych, było to w 1955 r., a już w 1956 r. otrzymał pierwszą nagrodę za reportaż – To jest prawda o Nowej Hucie, który mówił o niemal nieludzkich warunkach życia budowniczych Nowej Huty. W 1958 r. został wyrzucony z gazety za poparcie dla opozycyjnej gazety Po Prostu, przeniósł się do Polityki, a od 1962 r. rozpoczął pracę jako zagraniczny korespondent dla PAP . Relacjonował między innymi upadki cesarstwa w Etiopii i Iranie. Ostatnie chwile cesarstwa Etiopii stały się kanwą dla jego pierwszej książki – Cesarz, która już w 1987 r. została wystawiona w formie sztuki w Royal Court Theatre w Londynie.

Za swoje reportaże otrzymał wiele nagród, jednym z największych wyróżnień było nadanie mu przez dziennikarzy w plebiscycie dla Press tytułu Dziennikarza wieku.

Jego śmierć odbiła się szerokim echem na świecie. Informacje o nim pojawiły się na pierwszych stronach The New York Times, La Monde czy El Pais.

Ryszard Kapuściński był absolutnym guru w dziedzinie reportażu w Polsce – był dopóki nie została opublikowana książka Kapuściński Non Fiction, która udowadnia, że dziennikarz zwyczajnie wymyślił część z tego co opisywał – a to byłaby wszak największa zbrodnia jaką może popełnić reportażysta. Po ukazaniu się tej książki podniosło się wiele głosów sprzeciwu zapewniających, że Kapuściński był rzetelnym dziennikarzem.

Mimo całej afery Kapuściński nadal jest stawiany za wzór doskonałego warsztatu reporterskiego, a pisania na jego reportażach uczą się nowe pokolenia dziennikarzy.