Browse By

Robert Upshur „Bob” Woodward

Bob Woodward jest jednym z najbardziej znanych reporterów nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również na świecie. To właśnie on wraz z Carlem Bernsteinem opublikowali dla Washington Post cykle reportaży dotyczący afery Watergate, które w efekcie doprowadziły do dymisji prezydenta Nixona.

Robert Woodward urodził się w 1943r., w Genevie (USA), studiował na Uniwersytecie w Yale, przez 5 lat służył w Marynarce Wojennej USA. Po odbyciu służby starał się zostać reporterem Washington Post, ale został wyrzucony przed końcem dwutygodniowego okresu próbnego, nie poddał się jednak i zatrudnił na stanowisku reportera w Montgomery Sentinel , po roku raz jeszcze spróbował swoich sił w Washington Post – tym razem został reporterem na etacie.

Wraz z Carlem Bernsteinem został oddelegowany do opisania włamania, które miało miejsce do siedziby głównej Narodowego Komitetu Demokratów mieszczącej się w budynku o nazwie Watergate. Przy okazji tego artykuły trafili na ślad ogromnych nieprawidłowości jakie miały miejsce podczas kampanii reelekcyjnej Richarda Nixona, opublikowali na ten temat serię artykułów, które doprowadziły do dymisji prezydenta. Na podstawie artykułów napisali też książkę, która doczekała się ekranizacji – Wszyscy ludzie prezydenta.

Woodword pozostał w Washington Post nadal publikując artykuły i reportaże, został również zastępcą wydawcy gazety. Od tej pory w swoich reportażach zajmuje się głównie tematyką polityczną, wywiadowczą oraz działania najważniejszych instytucji w państwie.

Duże zainteresowanie wzbudziły jego artykuły poświęcone atakom z 11 września oraz późniejszym rozmową w Camp David. Był też przesłuchiwany w sprawie ujawnienia tożsamości agentki CIA Valerie Plame związanej z amerykańskimi atakami na Irak. Sprawozdanie z tego przesłuchania również opublikował Washington Post.