Browse By

Reportaż wojenny

Reporter w okopach

Z reportażem wojennym wiąże się najwięcej kwestii moralnych i związanych z etyką dziennikarską. Pytanie bowiem jak ma zachować się dziennikarz – obserwator widząc umierającego człowieka – pomagać mu czy dokumentować jego śmierć? Co jest ważniejsze dziennikarski obiektywizm czy ludzkie uczucia? Jest jeszcze kwestia tego, czy dziennikarz zapominając o swoim bezpieczeństwie ma prawo uczestniczyć w starciach zbrojnych, narażając tym samym ludzi odpowiedzialnych za jego bezpieczeństwo?

Jak widać wiele pytań związanych jest z tym gatunkiem dziennikarskim, jednak jest to również jedna z najbardziej cenionych form reportażu. Chcąc zostać reporterem wojennym trzeba mieć w sobie ryzyko oraz wybitną odwagę, właśnie za tą odwagę oraz przedkładanie dziennikarskiej misji nad własne bezpieczeństwo, a nawet życie, dziennikarze wojenni są darzeni niezwykłą estyma.

Reportaż wojenny z reguły naładowany jest akcją, ogromnie dynamiczny i pełen emocji, tragedii, traumy i bólu. Jest to niezwykle przejmująca forma reportażu, która odbiera czytelnikowi spokój ducha. Jego celem jest zwrócenie uwagi na te części świata, które nadal nie mogą cieszyć się pokojem, pokazanie okrucieństwa wojny, oraz uświadomienie czytelnikowi, że wojna to nie tylko sprawa polityczna, to przede wszystkim agresja, która dotyka zwykłych ludzi.