Browse By

O czym pamiętać przy budowie budki dla ptaków

 

Coraz więcej osób chce w pewien sposób zadbać o środowisko, w który mieszkają. Jednym ze sposobów na pomoc naturze jest zbudowanie budki dla ptaków. Jak przypomina ekspert z www.mkwpracownia.pl/budki-legowe-dla-ptakow/ – wybudowanie budki lęgowej dla ptaków, to dopiero pierwszy krok, równie ważny jest jej odpowiedni montaż. W tym artykule przypomnę o czym należy pamiętać gdy chcesz posiadać własną budkę dla ptaków

Kilka najważniejszych zasad

  • Zastanów się dla jakiego ptaka chcesz wybudować budkę. Poszczególne gatunki mają inne wymagania. Szczególnie jeżeli chodzi o wymiary budki lęgowej. Poza tym budując budkę dla ptaków postaraj się, żeby jej wnętrze było chronione przed deszczem i dostawaniem się do środka wody.

pexels-photo-326900

  • Przeczytaj informacje o sposobie montażu budki dla ptaków. Przykładowo budki lęgowe dla jerzyków muszą być zamontowane na wysokości co najmniej 5-ciu metrów i między nimi a ziemią nie może być żadnej przeszkody. Zastanów się czy jesteś w stanie zapewnić odpowiednie warunki do montażu budki, którą zrobisz
Budki lęgowe dla ptaków na drzewach to dla nich schronienie i dom

Budki lęgowe dla ptaków na drzewach to dla nich schronienie

  • Jeżeli chcesz zbudować więcej budek dla ptaków to poczytaj o tym np. na stronie http://monitoringptakow.gios.gov.pl/ w jakiej odległości od siebie muszą być one ustawione. To bardzo istotne, ponieważ poszczególne gatunki potrzebują różnych odległości. Przykładowo budki lęgowe muchołówek mogą być w odległości 20 metrów od siebie, natomiast w przypadku sów ta odległość musi wynosić 200-300 metrów.

To najważniejsze zasady o których warto pamiętać, gdy budujesz budkę dla ptaków, a nawet jeżeli chcesz kupić gotową (w tym przypadku z reguły nie trzeba pamiętać o pierwszym rozmiarze – wystarczy wtedy tylko wybrać odpowiedni rodzaj budki). Bardzo istotne jest, żebyś o nich pamiętał, bo dzięki temu zapewnisz ptakom komfortowe życie i masz pewność, że będą chciały one zamieszkać w budce lęgowej, którą powiesisz.