Browse By

Najlepsze reportaże

Reportaże i ich autorzy na całym świecie są honorowani nagrodami dla najlepszych artykułów. Są jednak również takie nagrody, których prestiż rozciąga się na środowisko międzynarodowe.

Nagroda Pulitzera

Jedna z najbardziej znanych i najstarszych nagród dziennikarskich świata. Przyznawana jest co roku od 1917r. amerykańskim dziennikarzom. O przyznaniu nagrody decyduje jury działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Rozdawana jest w 21 kategoriach, z czego 20 nagród trafia do konkretnych osób, ostatnia zaś do redakcji z której wywodzi się dziennikarz – zwycięzca w kategorii „Służba publiczna”. W 2016 r. najlepszym reportażem śledczym okazał się artykuł Szalony. Niewidzialny. Zagrożony autorstwa Leonory LaPeter Anton Anthony’iego Cormier i Michaela Braga opowiadający o tragicznych skutkach cięć finansowych na Florydzie, przez co sytuacja w tamtejszych szpitalach psychiatrycznych stała się dramatyczna.

Grand Press

Nagroda przyznawana co roku od 1997 r. przez jury miesięcznika Press. Uznawana jest za jedno z najbardziej prestiżowych polskich nagród. W ramach Grand Press wybierany jest również Dziennikarz roku. Przyznawana jest w następujących kategoriach:

– Dziennikarz Roku

– Dziennikarstwo specjalistyczne

– Dziennikarstwo śledcze

– Publicystyka

– Reportaż w tym: reportaż prasowy, reportaż radiowy, reportaż telewizyjny

– News

– Wywiad

– Dziennikarstwo ekonomiczne

– Grand Press Digital

– Nagroda Specjalna Grand Press

– Nagroda Medium 25-lecia

W 2015 r. w kategorii najlepszy reportaż prasowy została nagrodzona Justyna Kopińska, za artykuł Oddział chorych ze strachu, w którym autorka opisywała znęcanie się nad pacjentami młodzieżowego szpitala psychiatrycznego w Starogardzie Gdańskim, za co do tej pory nikt nie został ukarany.