Browse By

Budki dla ptaków ratują ginące gatunki

Większość z naszych rodzimych gatunków ptaków rozmnaża się w marcu, zajmują wtedy dostępne miejsca na schronienie, takie jak naturalne dziuple, czy przygotowane przez człowieka skrzynie lęgowe.  Solidnie przygotowane stanowią często ostatni ratunek dla ptaków, które w ostatnich latach coraz dłużej muszą szukać odpowiedniego miejsca na złożenie jaj. Nagminnie wycina się lasy i usuwa stare konary obumarłych drzew, gdzie najczęściej przygotowywane są gniazda. Nic więc dziwnego, że status niektórych gatunków ptaków jest obecnie w opłakanym stanie. Pomóc środowisku może niemal każdy, kto ma odrobinę chęci i zdolności manualnych. Nawet jedna budka dla ptaków  może dać schronienie zagrożonym wyginięciem gatunkom.

Co zrobić, żeby ptaki wracały co roku?

Większość ptaków chętnie wraca dokładnie w to samo miejsce, gdzie poprzednio miały gniazdo. Doskonale je zapamiętują i bez przeszkód obierają na nie kierunek wracając z ciepłych krajów. Jeśli chcemy, aby osiedliły się właśnie w naszym sąsiedztwie powinniśmy przygotować im budkę lęgową. Zawieszamy je na drzewie na wysokości około 4 metrów lub wstawiamy wysoką tyczkę na której umieszczamy skrzynkę. Okno wlotowe powinno być dostosowane do gatunku ptaków, jednak najczęściej 5 centymetrów średnicy jest najbardziej uniwersalne. Istotne jest, aby otwór wlotowy był ustawiony od strony zachodniej lub wschodniej. Przednia ściana budki powinna być dodatkowo pogrubiona, co zabezpiecza przed:

 

  • atakiem drapieżników
  • i ewentualnym wybraniem jaj z gniazda.

Aby ptaki czuły się w budce komfortowo, nie powinna mieć żadnych szczelin. Powinniśmy więc pamiętać o solidności wykonania, ponieważ ptaki nie lubią przeciągów. Tym bardziej nie wybiorą takiego miejsca na gniazdo lęgowe. Wszystkie deseczki muszą być więc idealnie dopasowane, bez dodatkowych otworów.

Całość budki na koniec zabezpieczamy przed wilgocią, możemy ją także dodatkowo pomalować wodoodpornym lakierem.

Ile budek dla ptaków można mieć w swoim ogrodzie?

Zbyt wiele budek lęgowych na małym terenie też nie jest najlepszym rozwiązaniem. W okresie lęgowym może dojść do walk samic, dlatego ich gniazda powinny być odseparowane. Na jednym drzewie powinnyśmy zawiesić maksymalnie dwie budki w odległości minimum 3 metrów. O gniazdach po zakończeniu sezonu nie należy zapominać. Muszą być przez nas czyszczone, aby w kolejnym sezonie ponownie mogły być zasiedlone. Budka po całym okresie użytkowania jest siedliskiem pasożytów, które całkowicie ją wypełniają – bez ich usunięcia, gniazdo będzie niemożliwe do zamieszkania. Po sprzątaniu sypiemy w budkę świeże trociny i czekamy na powrót jej mieszkańców. Wiele cennych rad na temat budek dla ptaków można przeczytać tutaj – www.mkwpracownia.pl/budki-legowe-dla-ptakow, gdzie od razu można zaopatrzyć się też w takie gotowe schronienie dla różnych gatunków ptactwa.

Jakie są rodzaje domków dla ptaków?

Jeśli chcielibyśmy zaprosić do naszego ogrodu jakiś kolejny gatunek ptaków, warto się do tego przygotować budując odpowiedni rodzaj budki lęgowej:

  • Typ A ma podstawę o wymiarach 13×13 centymetrów z otworem wylotowym o średnicy 5 centymetrów. Idealny dla sikory, pleszka, muchołówki żałobnej i mazurka.
  • Typ A1 z podstawą o wymiarach analogicznych jak w typie A, ma natomiast mniejszą średnicę otworu, przeznaczoną dla drobniejszych ptaków takich jak sikorka modra.
  • Typ B ma większe wymiary podstawy budki bo 15 x 15 centymetrów, oraz większy otwór wlotowy, ponad 5,5 centymetra. Ten rodzaj budki jest najodpowiedniejszy dla szpaka,  czasami może zdarzyć się, że osiedli się w nim dzięcioł.
  • Typ C tworzy duży dom dla największych ptaków takich jak dudek, kraska, dzięcioł, gołąb, sokół czy sowa. Podstawa budki ma 20x 20 centymetrów, a miejsce na wlot posiada około 8 centymetrów średnicy.

Takie budki lęgowe dla ptaków można wykonać samodzielnie. Jest również wiele sklepów gdzie można je kupić w formie gotowej, są to sklepy internetowe czy centra ogrodnicze. Oferta jest dosyć bogata, jednak nie wszędzie trafimy na dobrą jakość. Warto się więc zapoznać wcześniej z wymaganiami poszczególnych gatunków, aby wiedzieć, czy dane wykonanie będzie odpowiednie.

Coraz częściej społeczeństwo interesuje się również udziałem w różnego rodzaju akcjach proekologicznych, jak na przykład tych dotyczących ochrony siedlisk lęgowych w miastach (zob. http://katowice.rdos.gov.pl/ochrona-siedlisk-legowych-ptakow-na-budynkach). W ten sposób wpiera się lokalny ekosystem, który ze względu na wciąż rozwijającą się infrastrukturę narażony jest na zniszczenia.